7 Şubat 2015 Cumartesi

KEDİ KUMU SEÇİMİM

MİA yı eve plansız bir şekilde ve geç saatlerde aldım..evde bulunan dikdörtgen çamaşır leğeninin içine saksıdaki toprağı koydum ve inşallah buraya çişini yapar diye bekledim.Köpeğime 2 ayımı vermiştim tuvalet eğitimi için :) ertesi sabah petshoptan ne gerekirse alacaktım zaten ki yarım saat geçmedi koyduğum toprağı kullandı tuvalet için! daha önce köpek besleyenler için bu mucize gibi birşey!
Petshopa gittiğimde kristal kum önerdiler, kum kabı, mama kabı,mama...(Bu mama konusuna ileride değineceğim) tırmalama tahtası, kedi yatağı ve 2 oyuncakla eve döndüm.
Ancak kum kabına koyduğum beyaz kristal kumu bizimkisi yemeğe çalıştı engellesemde görmediğim zamanlar yutar zararı olur diye yine toprağı tercih ettim. 3 aylıktı zıpır zıpır keşif içinde sonuçta.
Topaklaşan kedi kumu ilk etapta bu yüzden tercihimdi.
PİSİPİSİ-ECZACIBAŞI
ALİCE KEDİ KUMU gibi ancak MiA'nın kum kabı yattığım odada duruyordu ve ne kadar sık temizlesem de, topaklanma kolaylığı olsa da farklı bir kokusu oluyordu.
Bu paketlerin hiçbirini tamamiyle bitiremedim, hatta artanlarını apartmanın boşluğunda baktığımız Lokum'un yavrularına kullandım. Sokakta ev kedisi gibi yetiştiler onlar da bu sayede :)
Biraz pahalı da olsa EVER CLEAN kedi kumlarını kullanmaya başladım. 6 kg kum 1 ay gidiyor fiyatı 30 TL. civarında farklı çeşitleri var. Tabiki kedi kumu için fiyat biraz fazla ancak kumu döktüğümde ne bir tozdan boğulma durumu ,ne de koku hissettim. Çok çok memnunum.Kum kabını başka bir yere koyma şansım olursa ilerde kendi evimde daha uygun fiyatta kokusuna tahammül edilebilir antibakteriyal ürünler seçebilirim tabiki.
Yattığım odada bulunan kum kabından uzun süredir rahatsız edici hiçbir koku almıyorum.

Güncelleme : Hala EVER CLEAN KEDİ KUMU favorim. Özellikle extra strong unscented topaklaşan kedi kumu vazgeçilmezim. Bunun yanısıra Sanicat active Oxgen-mersilya sabunu kokulu kum ikinci alternatifim. Sayısız kum denedim diyebilirim. (yaklaşık 1 senedir) Everclean bütcemi zorladığında dönüşümlü olarak Sanicat kullanıyorum. Tavsiye ederim. 
Kristal kumlarla ilgili yaptığım araştırmalarda silikozis denen bir hastalığa sebep olduklarına dair yazılar okudum. Kullanmamanız gereken kumlar arasında olduğunu düşünüyorum.
BOL PATİLER ...:)

1 yorum: