10 Mart 2015 Salı

KEDİLERDE DİŞ VE DİŞ ETİ SORUNLARINDA

 BENTONİT KİLİ  KULLANIMI-Eğer kediniz
- Ağzını açtığında kötü bir ağız kokusu alıyorsanız
- Dişlerine baktığınızda pembe olması gereken diş eti kırmızıysa,
-Diş etlerinde kahverengi bir renk oluşum farkettiyseniz
-Dişler sarı ve kahverengiye dönük gözüküyorsa
-İştahta kayıp varsa
-Halsizlik yaşıyorsa
mutlaka hemen veteriner hekime gidiniz. 
Veteriner ziyaretlerinde rutin aşılar, genel muayenehane dışında aslında atlatılan çok önemli bir konu var, Diş kontrolü!
Çoğu evcil hayvan sahibi er ya da geç diş problemleriyle karşılaşıyor.
Kediler için önlerine koyduğumuz kuru mamanın diş plak ve tartarları yok edebildiğine inanılsada maalesef evde diş bakımı gerekiyor.Evimizdeki kedi, fare avlayıp dişlerini doğal yollardan temizleyemeyeceğine göre onlara yardım etmek bize düşüyor. Diş fırçalaması sanıldığı kadar zor birşey değil.
Neden diş fırçalamalısınız?
Özellikle 3 yaşından sonra (ki erken yaşlarda da görülebiliniyor) gingivit denilen diş eti iltihabıyla karşılaşabilirsiniz. Diş eti ve dişlerin arasında kalan yemek artıkları zamanla taşlaşarak diş plakları oluşumuna, hatta diş eti çekilmelerine sebep olabilir. Son derece sancılı bir dönem! Dostunuz yemek yemekte zorlanacak ve diş eti yangısı sebebiyle keyifsiz, ağrılı bir süreçte gözlerinize mazlum mazlum bakacak! 
Tabiki böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz, ancak önemsiz gibi görünen diş muayenehanesi ve bakımı daha sonra önemseyebileceğimiz bir veteriner gideri olarak geri dönecektir emin olun! Tamamen tedavisi mümkün olmadığı gibi ilerlemiş durumlarda antibiotik ve ağrı kesicilere hatta diş taşı temizleme operasyonlarına, diş çekimlerine kadar gidebilen durumlardan sadece önlem alarak kurtulmak mümkün...
Lokumla ilgili hikayemi biliyorsunuz. burada anlatmıştım. 
Lokumla , tanıştığım bu hastalık sonrası, kolları sıvayıp holistik yöntemlerle 'ne yapılabilinir'in araştırmasını yaptım..
Öncelikle kediniz yavruysa şimdiden diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeniz, ilerde karşı koymasının önüne geçeçektir ve tabiki bu tarz sorunlarında önüne geçmiş olacaksınız.

Yetişkinse mutlaka önce veterinerden dişlerini kontrol etmesini isteyin.
Herhangi bir diş çürümesi, kötü ağız kokusu, diş tartarı varsa ilerlemeden neler yapılabileceğini konuşun.
İlerlemiş durumlarda veterineriniz ayda bir yapılacak iğnelerden bahsedecektir.
Bunun dışında günlük diş fırçalamasını ve Hills T/D gİbi bazı markaların reçeteli satıldığı diş temizliği için formulize edildiği söylenen mamaları önerecektir.
Takdir edersiniz ki diş etinde her yangı olduğunda sürekli antibiotik ve ilaçla çözüme gidersek bu sefer ileride daha farklı sorunların  çıkmasına sebep olabiliriz. Yumuşak mamaların daha çok hastalığı tetiklediği gerçeği düşünülürse tabiki kaliteli kuru mamalarla beslenmesi gerektiğini biliyoruz. 
Şunu belirtmeliyim ki Türkiyede kedi ve köpek için satılan diş macunlarının içeriğinde sanki insanlara has yapılıyormuş gibi nane, ya da okaliptus aramoları dışında gereksiz kimyasallarda mevcut.
Bu arayışta holistik hayvan bakımıyla ilgili karşıma çıkan http://allnaturalpetcare.com/blog/2012/06/13/easy-natural-homemade_cat_toothpaste-recipe/ sitesinden doğal diş macunu yapmayı öğrendim. Malzememiz kalsiyum bentonit kil! Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, evcil hayvanlarımıza sağlık açısından inanılmaz faydaları olan bir ürün. Ben Türkiye'de güvendiğim bir markanın, ürünlerinden sipariş verdim. Kullanım alanı inanılmaz geniş olduğu için hem Lokuma-hem Mia'ya hemde bize faydası olacağını düşünerek. Evcil hayvanlarda kil kullanımı inanılmaz geniş ve derin bir konu, Bu konuda da araştırmaları tamamladığım zaman  geniş bir yer vereceğim burada.
Bunun dışında piyasada satılan, içeriğinden emin olduğunuz kaliteli diş macunlarından temin edebilirsiniz.Ben bu konuda oldukça sıkıntı çektim! Sizin kullandığınız veya önerebileceğiniz bir bakım ürünü varsa lütfen paylaşın. Bentonit kalsiyum kil ve sünger yardımıyla bu bakımı oldukça rahat yapıyorum ben. 
Öncelikle diş fırçalamasıyla ilgili belirteceğim önemli şeyler var
- Sandıgınız gibi bizim dişlerimizi fırçaladığımız gibi fırçalamıyoruz.
- Sadece 1 dakikanızı ayırarak bu işlemi yapabilirsiniz.
- Ben medikallerde satılan ağız bakımı için kullanılan ucunda sünger olan bir ürün kullanıyorum. Fırça değil.
- Bir kumaş yardımıyla da kedinizin ağız bakımını yapabilirsiniz.
- Eğer fırça kullanacaksanız, evcil hayvanlara özel olan fırçalardan yada bebek fırçalarından alın en yumuşak tüyleri olan fırçalar olsun lütfen bunlar. 
Yanlış fırçalama insanlarda olduğu gibi küçük dostlarımızda da diş eti problemlerine yol açıyor. Bununla birlikte sabırla dişlerini fırçalatacak bir kedi henüz tanımıyorum ben :)
Fırçalama ile ilgili daha net bir görsel olması açısından youtube dan bir  videoyu sizinle paylaşıyorum. Umarım faydası olacaktır. Sevgiyle Kalın....
Kaynaklar : http://allnaturalpetcare.com/blog/2012/06/13/easy-natural-homemade_cat_toothpaste-recipe/ 
http://www.amazon.co.uk/Hayvanlar-Dogal-Ila%C3%A7lar-France-Muller/dp/6055598590 
http://www.editions-jouvence.com/livre/largile-facile 


1 yorum:

  1. merhaba.yazınızı okuyunca çok heyecanlandım açıkçası..bazı yerleri atlamış da olabilirim.çünkü benim kediminde aylar öncesinde diş taşları temizlendi.ardından diş etleri kıpkırmızı oldu..antibiyotik tedavisi gördü.ama 1 aydır yine kıpkırmızı.yemesi azaldı elbette.veterinerimiz kloroben le tedavi yapmamı söylesede şimdilik hiç bir işe yaramadı.en kötüsü de 10 gün daha devam edip yine düzelmezse böbrek testleri yapılıp,böbrek kaynaklıysa dişlerini çekme durumuna alıştır kendini gibi konuştu..kiii burda sizin yazınızda geçen BENTONİT KİL sanki tam bize göre gibi..nerde bulunabilen bişey acaba.sanırsam suyuna katılan bi toz?.bi yandan onu da arştırıyorum netten..ama size sormak istedim.inşallah cvp gelir..ve inşallah işimize yarar.inşallah dişlerimiz kurtulur.

    YanıtlaSil