23 Mart 2015 Pazartesi

EVCİL HAYVANLARDA 'KİL' KULLANIMI

YAŞAYAN TOPRAK : BENTONIT KALSİYUM KİL

Muhtemelen kilin tedavi edici özelliğini biliyorsunuz hatta kendiniz üzerinizde uyguluyorsunuz. Ben daha yeni öğrendim! Yani Kil denilince , saça yüze yapılan maskeler dışında çok faydası olduğunu düşünmezdim. Ta ki evcil hayvanlar için doğal bakım yöntemlerini araştırana kadar.
İnsanların acılarını dindirmek, yaralarını iyileştirmek ve sağlıklarına kavuşmak için çok eski çağlardan beri kilden yararlanmayı öğrenmiş olmalarını, hayvanları                             gözlemlemeye borçlu olduğunu biliyormusunuz?
Öncelikle  evcil hayvanlarda kili neden kullanmalıyız bakalım...
  • Kil, bedendeki kimyasal atık,toksin, virüs ve hastalık yapan bakterileri mıknatıs gibi emer, kurutur. Civa kurşun gibi ağır metallerin vucuttan atılmasını kolaylaştırır.
  • Diş ve diş eti temizliğinde, ağız yaralarında inanılmaz güçlü bir temizleyicidir.
  • Doku oluşumunu hızlandırarak yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
  • Egzema,böcek sokmaları, mantar, saçkıran, deri kaşıntısı gibi çeşitli deri hastalıklarıyla mücadelede yardımcıdır.
  • Kırıklarda, yeniden kemik oluşumunu kolaylaştırır.
  • Bağırsak florasını dengeler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kansızlık durumunda alyuvarların yeniden oluşumunu kolaylaştırır. 
  • İçeriğindeki doğal radyoaktifliği onun ışınlara maruz kalan dokular üstündeki fazla radyoaktiviteyi yine mıknatıs gibi çekmesini sağlar.
Hayvanlar için Kili içten ve dıştan uygulayabiliyoruz.
Hayvanlar için Doğal İlaçlar kitabında Muller, Kilin tadını tüm kedi ve köpeklerin istisnai durumlar hariç çok seveceğini belirtmiş.
 Ben Mia' ya uyguladığımda, evet nefret etmedi ama bayıla bayıla da içmedi. Öncelikle belirtmem gereken birşey var ki, ister dahili ister harici kullanın (içten-dıştan) Kil ister sıvı olsun ister lapa ya da macun metalle temas ettirmeyin, etkisini azaltıyor!
Kullanımda ölçülü olun, Mia için ben günlük sabah akşam toplam 2 cc veriyorum. sıvı halde şırıngayla ağzına ya da suyuna koyuyorum. Şuan için çok şükür bir rahatsızlığımız yok, ancak detoks etkisinden yararlanmak, bağışıklığını desteklemek için kullanıyorum. İleride birçok hastalığında önüne geçebileceğine de inanıyorum çünkü.
Aktarlarda satılan Toz halinde ki killere hiç bulaşmayın derim. Güvenebileceğiniz bir aktar varsa zengin montmorillonit içeriğe sahip bentonit kil aradığınızı belirtebilirsiniz. Lütfen emin olmadığınız Killeri almayınız çünkü evcil hayvanınıza ne içirdiğinizi bilmeniz gerekiyor! 
Kili sulandırarak sıvı halde benim yaptığım gibi içme suyuna , yada lapa halinde gerekli bölgeye( egzemalı-kaşıntılı-sorunlu deri lezyonlarına) sürüp bandajlayabilirsiniz. 
Doğru ve ölçülü  kil kullanımı, evcil hayvanlarda güçlü detoks etkiyle birlikte iç parazitlerin, böbrek ve ciğerlerde oluşan toksinlerin atılımını da kolaylaştırıyor. 
Dahili olarak Bentonite kil;
-İshal durumlarında öneriliyor, ancak konstipasyon (kabızlık) durumlarında verilmemesi gerekiyor. 
Aşıların ciddi yan etkileri olabiliyor, kendi aldığımız ağrı kesiciler antibiotikler çok da masum ilaçlar değil,aynı şekilde aynı yaşam alanını paylaştığımız evcil hayvanların sağlığı için gerekli rutin aşılarında mutlaka yan etkileri olduğunu düşünürüm hep, haliyle bedende bıraktıkları kimyasal artıkların toksinlerin atılımı gerekiyor. Bu doğrultuda Kilin detoks etkisinden yararlanmak ve arınma sağlamak onlara yapılan en büyük iyilik gibi düşünüyorum.
Bununla birlikte; 
-Kronik bir rahatsızlık sonucu kullanılan tedavilerde, sürekli ilaç alımı yaşanan bir dönemde Kil kullanımının sonraya bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Tedavi sürecinde ilaçların etkisini hafifletir mi, gerçek sorunun üstünden daha hızlı mı gelir? Süreci yavaşlatırmı? Ben kendi araştırmalarımda çok emin olamadım. Böyle bir durumda iseniz mutlaka veteriner hekime danışarak hareket ediniz. 

Yaptığım araştırmalar esnasında yazılarını büyük bir ilgiyle ve güvenle okuduğum, araştırmayı ve doğal olanla yaşamayı araştıran insanları bu konularda bilgilendirmeyi hedeflemiş Başak Pirtini'nin blog sayfasında ebeveyn ve çocuklar üzerinde de kilin faydaları konusunda yer almış bilgilere DOĞAL ANNEYİM blogundan ulaşabilirsiniz.

Sevgiler....


Kaynaklar :
http://healthypetnetwork.org/nutramin.htm
http://www.californiaearthminerals.com/cats-dogs.html
http://www.californiaearthminerals.com/nutramin.html
https://earthslivingclay.com/4772/bentonite-clay-a-natural-treatment-for-kidney-disease-in-dogs-and-cats/
http://www.dogsnaturallymagazine.com/bentonite-clay-detox/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder