2 Mart 2015 Pazartesi

KEDİLER İÇİN REFLEKSOLOJİ-2


Keyfine düşkün kediler için , refleksoloji alanında yaptığım çalışmalar esnasında bir çok terapiye rastladım. Reiki, akapunktur, bioenerji, vb. gibi.
Bir dönem bu kozmik enerjilere merak salan ben kendi hayatımda olduğu gibi kendime doğru geleni alıp bir çok öğretinin aslında tek bir odak noktasından yola çıktığını farkedip sadeleştirerek kendi hayatıma devam ettim.
Evcil hayvanlar içinde farklı birşey düşünmüyorum.
Bir bütün olarak bakıldığında doğanın enerjisine en yatkın içgüdüleriyle insana meydan okuyan bu canların bize öğreteceği çok şey olduğunu biliyorum.
İnsanoğlu olarak yaşadığımız en büyük sorun bana göre, ya geçmişte yaşanan bir takım durumları düşünmek ya da geleceğe yönelik endişelere sahip olmak. Genel durumumuza şöyle bakıldığında 'tam şimdi, tam burada' olmamız gerekirken...ŞİMDİ ve BURADA'yı atlayıp zaman kargaşasında kayboluyoruz maalesef... Zihnimizde yarattığımız geçmişle ilgili  pişmanlıklar, gelecekle ilgili endişe ve kaygılarda fizyolojik, psikolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Peki bir kedi ile ilgilendiğinizde, köpeğinizle oynadığınızda hangi zaman diliminde oluyorsunuz? Hiç düşündünüz mü?
Evcil hayvanlar size ŞİMDİ ve BURADA'yı ister istemez öğretirler...zihninizi boşaltırsınız , üstünüzdeki negatifliği bir tarafa fırlatırsınız ve o an sadece o anda kalırsınız. :)
Alternatif tıpın, ruha şifa ve dinginlik veren öğretilerin, meditasyon dahi ilk aşaması, bu 'an' ın farkındalığını kazandırmaktadır.
Gergin ve sinirli olduğunuzda, birde sakin ve rahat olduğunuzda evcil hayvanlarınızı gözlemlemenizi tavsiye ederim.
Gelelim refleksolojiye...Doğal enerjiye en yatkın yapıları gereği, maalesef doğal olmayan mamaya, suya, kimyasal kedi kumlarına, doğal olmayan enerjilere toleransları küçük kediler için düşündüğümüzde, dışarısı dahil! (artık avm ve beton yığınlarının, arabaların makinelerin hakimiyetindeki büyükşehirlerden bahsediyorum)  ellerinden aldığımız tüm doğal yapıların yerine alternatif ne sunabiliriz diye düşünmek lazım kendi evimizde...Mamasını,kumunu en doğalına yatkın, yaşadığı alanı tırmalayacağı koltuklar yerine sunacağınız tırmalama tahtalarıyla, doğada enerjisini atamadığı için sunacağınız farklı oyun çeşitleriyle, kedi tünelleriyle, duvara monte kedi merdivenleriyle toplarla ilgiyle sevgiyle çözümleyebileceğiz diye düşünüyorum...
Bu yazımda bahsettiğim üzere  kedilere uygulanacak refleksoloji için önce yüzden başlanması gerektiğini belirtmiştim. Aslında farkında olmadan kedimizi köpeğimizi her okşadığımızda bu refleks bölgelerine temas ediyoruz...ve onlar en çok hoşlandığı bölgeyi ister istemez size öğretiyor. 
Herşeyden önce kedinizin ve sizin rahat bir ruh halinde olması önemli, yani kediniz oyun oynamak isterken tabiki zorla kucağınıza alıp ben masaj yapıcam derseniz güzel bir cevap alırsınız :) 
Yapılması gerekenler :
1. Rahat ve dingin olmak
2. Yüz bölgesindeki refleks bölgelerini tespit etmek
3.Parmak uçlarıyla bu bölgelere hafifçe masaj yapmak.

Refleks bölgelerini belirlemeden önce
1. Burnun orta kısmının omurgayı simgelediğini,
2.Kaş kavislerinin,omuzları,ön ve arka patileri simgelediğini ve bölgenin uyarılmasıyla stresli ya da kaygılı hayvanlarda sakinleştirici etkisi olduğunu,
3.Alnın; baş ve beyni simgelediğini aslında bu bölgenin çok önemli olduğunu, burundan başlayan ve kulakların arkasında sona eren bir merkez çizgi boyunca bedenin neredeyse tüm refleks noktalarının burada yer aldığını bilmek önemli. Bu nedenle özellikle bu bölgeyi okşamakta hiç tereddüt etmeyin! 
4. Burun çevresi nin; karaciğer, akciğer,böbrek, dalak pankreası simgeleyen bölge olduğunu, rutin masajın yanısıra kaza sonucu yaralanma ve  kalça çıkığı gibi durumlarda bölgenin masajla uyarılmasının olumlu sonuçlar verdiğini,( burnun kendisini değil! çoğu kedi bundan hoşlanmıyor)
5. Çene ortası nın ;  yine bacaklar,ayaklar ve el parmaklarıyla ilişkili olduğunu, refleks bölgesinin sık uyarımı, kırık durumlarında kemik oluşumunun hızlandırdığını bilmemiz gerekiyor. ( Uzuv alçılı da olsa daha iyi bir iyileşmeye izin veriyor)

BU GENEL BİLGİLENDİRMELERDEN SONRA ;
işte merakla beklenen tablo :) 
Yan resimdeki kedimizin refleks bölgelerini görüyoruz;
Evcil hayvanınız büyük ya da küçük olsun,burnu uzun ya da yassı olsun, kedi köpek ya da tavşan olsun referans bölgeleri aynı! Bu sebeple kitapta yer alan köpek için tasarlanmış tabloyu kediler içinde düşünebilirsiniz. 


Yüz masajı ile ilgili genel bilgiler ve tablolardan sonra Mia ile benim yaşadığım deneyimleri de sizinle paylaşacağım. 
Bundan sonraki yazı çok önemli bir yere sahip tüm dengeyi simgeleyen kulak masajıyla devam edecek.
Ve yine nette bulduğum görsel videolarla daha çok pekiştirilecek... diye düşünüyorum. :) 
Sevgiyle Kalınn...
Yorumlarınızı kendi deneyimlerinizi merakla bekliyorum.... :) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder